Election of Office-bearers to the RCU Committees

 

Athletics Advisory & Management Committee         

Chairman      Mr        Rasika Karawita

Secretary       Mr        Mojitha Hewage

Treasurer       Mr        Uvaiz Hamza

Badminton Advisory & Management Committee     

Chairman      Mr        Chavinka Sumanathilake

Secretary       Mr        Mahesh Ariyaratne

Treasurer       Mr        Nadun Hettiarachchi

Baseball Advisory & Management Committee                     

Chairman      Mr        Indaka Madanayake

Secretary       Mr        Nirosh Ginigaddarage

Treasurer       Mr        Chandana  Rathnayaka

Basketball Advisory & Management Committee      

Chairman      Mr        Salinda Samarakoon

Secretary       Mr        T. S. Samidon

Treasurer       Mr        Chamath Dhanawansa

Boxing Advisory & Management Committee            

Chairman      Mr       Aubri Peiris

Secretary       Mr        M Shihamdeen

Treasurer       Mr        Thivanka Ekarathne

Cricket Advisory & Management Committee            

Chairman      Mr        Vijaya Malalasekera

Secretary       Mr        Zulki Hamid

Treasurer       Mr        Maneesha Thanthirigoda

Football Advisory & Management Committee                      

Chairman      Mr        Pradeep Vithanachchi

Secretary       Mr        Suraj Hettiaratchchi

Treasurer       Mr        Rajitha Kulathunga

Rowing Advisory & Management Committee                       

Chairman      Mr        Varuna de Silva

Secretary       Mr        Mehran Careem

Treasurer       Mr        Sujith Perera

Rugby Advisory & Management Committee             

Chairman      Mr        Rajiv Malalasekera

Secretary       Mr        Chehan Perera

Treasurer       Mr        Zulkernain Hamid

Sailing Advisory & Management Committee            

Chairman      Mr        Asitha Tennakoon

Secretary       Mr        Rohitha Amarasinghe

Treasurer       Mr        Rehan Dias

Squash Advisory & Management Committee                       

Chairman      Mr        Kushantha Perera

Secretary       Mr        Rajive John

Table Tennis Advisory & Management Committee 

Chairman      Mr        Lasantha Rathnayake

Secretary       Mr       Duleesha Ijesiri

Treasurer       Mr        Prageeth Perera

Vollyball Advisory & Management Committee                     

Chairman      Mr        Damitha Mapa

Secretary       Dr        Nayanajith  Komasaru

Treasurer       Mr        Jeewan Nayanajith

Chess Advisory & Management Committee              

Chairman      Mr        Malinda seneviratne

Secretary       Mr        Nishendra Herath

Treasurer       Mr        Tofel Mahadhi Lankapura

Riffile Scooting Advisory and Management Committee    

Chairman      Mr        Ramesh Abeyewickrama

Secretary       Mr        Hemaka Weerakkodi

Treasurer       Mr        Maduranga Kulathilake

Weight Lifting and Bodybuilding Advisory & Management Committee

Chairman      Mr        Palinda Wickramasinghe

Secretary       Mr        Sethpriya Dassanayake

Treasurer       Mr        Maduranga Kulathilake

Constitutional Affairs & Legal Advisory Committee           

Chairman      Mr        Aruna Samarajeewa

Secretary       Mr        Harshana Matharaachchi

Dance Organising Committee                                       

Chairman      Mr        Dinesh Jayawardene

Secretary       Mr        Thusitha Cooray

Treasurer       Mr        Malik Induwage

EDEX Advisory & Management Committee               

Chairman      Mr        Mahinda Galagedara

Secretary       Mr        Bimal Perera

Treasurer       Mr        Sanje Gunasekera

Finance Committee                                              

Member          Mr        Mahinda Galagedara

Member          Mr        Aruna Samarajeewa

Member          Mr        Ravi Widyalankara

Member          Mr        Manju Ariyaratne

Member          Mr        Athula Munasinghe

Games Council                                                      

Member